Dopřejte si nízkonákladové a bezproblémové bydlení

Dostatek prostoru pro tříčlennou rodinu – za socialismu se bytová politika opírala o tři hlavní bytová jádra v koncepcích jedna, dva a tři plus kuchyně nebo kuchyňský kout. Běžně ve dvoupokojových bytech o rozloze 50 čtverečních metrů žili manželé s jedním nebo dvěma dětmi a podobný standard můžete očekávat i u mobilních domů. Nejsou to sice rozsáhlé taneční parkety, ale prakticky řešený úložný prostor a dostatek pohodlí a útulnost vás možná příjemně překvapí. Ostatně, stačí zavítat do některé ukázkové stavby.

apartmán

Některé podmínky musíte splnit

Zasíťování – inženýrské sítě nemusí být přímo podmínkou, přesto jsou ve většině případů limitním faktorem. Elektrickou energii lze řešit agregátem, zvláště ve chvíli, kdy jde pouze o rekreační časově omezený pobyt, zejména v letních měsících. Pro celoroční pobyt lze využít i solárních kolektorů, ale obecně se doporučuje alespoň přípojka elektřiny. Pitnou vodu lze pochopitelně přivést vlastní studnou, odpad instalovat do septiku, který podléhá ohlášení na stavebním úřadu. Vytápění většina lidí v mobilních domech řeší dřevem a vaření buď elektřinou, nebo propan-butanem. Máte tedy opravdu jedinečnou možnost využít nízkonákladového bydlení a to je často důvodem k tomu, proč lidé opouští panelová sídliště, kde nemusí platit předražené nájemné a vysoké poplatky do fondu oprav.

kuchyňská linka

Vhodný pozemek – kromě toho, že nelze využít hypotečního úvěru, je u dřevěných mobilních domů největším úskalím vždy patřičný pozemek. Ten musí být zanesen v územním plánu jako vhodný pro účely bydlení a zároveň vám musí stavební úřad vystavit povolení mobilní objekt zde ukotvit. Tyto administrativní a mnohdy nepříjemné byrokratické obstrukce za vás některé firmy za poplatek vyřídí. K pozemku musí být rovněž zajištěn přístup pro nákladní vozidlo a dostatečné podmínky pro umístění a zabezpečení stavby (rovný terén, přístup pro jeřáb apod.)