Fit i v padesáti plus

Zůstat fit i ve věku „padesát plus“ není pro ženu nic jednoduchého a lehkého. Je vůbec možné zůstat v tomto životním období v kondici a zachovat si zdravou hmotnost? Určitě ano! Ale musíme se hýbat. Jestliže jsme to dosud nedělaly, je nejvyšší čas s tím začít. Zkusme to a začněme hned!
proužkovaný klobouk
Hladovění nepomůže a budeme jen „nervní“
Mnoho žen napadne v tomto období řešit zachování štíhlé linie tak, že začnou šidit jídlo. Je to nápad dost nešťastný. Zprvu přinese krátkodobý efekt, pak se hmotnost obvykle ještě rychleji zvedne. A také bychom si zbytečně zakazovali například oblíbenou čokoládu. Proč si ji na „obalení nervů“ nedopřát? Když budeme sportovat a nějaké ty kalorie spálíme, můžeme si klidně občas nějakou tu sladkost dát bez větších výčitek a následků.
protahování seniora
Začínáme opatrně, krůček po krůčku
Hlavně dámy, které nejsou na pravidelný pohyb moc zvyklé, by měli začít tím nejjednodušším a nejpřirozenějším. Prostě víc chodit. Na kratší cestu, třeba do práce, nejezdit autem či autobusem (někdo je schopen se každodenně vozit i jednu, dvě zastávky MHD!) Vyhnout se eskalátorům, výtahům. Používat schody. Na chůzi se dá rychle zvyknout, je pro tělo člověka činností naprosto přirozenou!

Pak přidáme něco náročnějšího
Pokud zvládáme bez větších problémů to základní, je čas si trochu „přidat“. Na dobré odbourávání tukových polštářků je nejlepší taková pohybová aktivita, při níž se dostáváme na tepovou frekvenci cca 110 až 130 úderů za minutu. Jaká to je? Orientačně se doporučuje taková, kdy při pohybu můžeme bez větších problémů zároveň mluvit. Ale každý to má se spalováním kalorií trochu jinak, je to samozřejmě individuální záležitost.

Dobrou volbou je zařadit sporty, které mají vytrvalostní charakter. Například je vhodný běh, cyklistika nebo plavání. Dobrá je turistika či alespoň dlouhé procházky. Na výletech a procházkách nám můžou kromě rodiny nebo přátel s pohybem pomáhat také naši čtyřnozí kamarádi. Taková šikovný aktivní pejsek je velice dobrým trenérem!