Užitečná Moringa

Moringa je až 12 metrů vysoký strom s dužnatým kmenem, který má schopnost zadržovat v sobě vodu i ve velkém období sucha. Kvete bílými silně voňavými květy. Listy jsou výrazné a plody mají tvar velkého lusku se semeny velikosti lískových ořechů. Kořen je chutí podobný našemu křenu, ale smí se používat jen v omezeném množství. Pro chudé africké země je Moringa https://www.nakliceno.cz/moringa/ velmi cenný strom, ze kterého využijí prakticky vše.

K pozitivům tohoto stromu určitě patří i to, že je zdrojem vitamínu A a C, proteinů, betakarotenu a mnoha minerálů, z nichž má nejvíce vápníku, železa, hořčíku a draslíku.

moringa dužnatý stonek

Využití rostliny:

Plody – semena v lusku, jsou plná kvalitního oleje, který se lisuje a jeho využití je hlavně v kosmetickém průmyslu. Semena se také konzumují podobně jako ořechy a praží se. V Indii připravují ještě nezralé lusky podobně, jako známe přípravu fazolových lusků.

Květy a kořeny jsou používané k přípravě pokrmů.

Kůra se zpracovává na výrobu vláken a větve slouží jako potrava pro hospodářská zvířata.

Listy se konzumují čerstvé, spolu s ostatní zeleninou anebo se přidávají do vařených pokrmů. Listy se také suší a rozmělní na prášek, který je dále využitý jako zdravá přísada do nápojů nebo jako potravinový doplněk. Právě v listech je velký obsah zdraví prospěšných látek. Prášek z listů je také používaný k čištění kalné vody, protože způsobuje srážlivost některých látek obsažených ve vodě.

moringa-prášek

Užitečnost rostliny je široká. Kořen pomáhá proti parazitům v břiše a ve střevech, pomáhá s trávením a také tlumí bolest, ovšem díky mírné jedovatosti je množství k užívání omezené. Semínka pomáhají při zánětech. Listy jako zásobárna vitamínu C, jsou prevencí proti kurdějím, pomáhají také mírnit obtíže při zánětech horních cest dýchacích a léčí hemeroidy. Podporují tvorbu mateřského mléka. Květy jsou mírné afrodisiakum, ale nevhodné pro těhotné ženy.