Noční můry jménem sousedi

Při výběru místa, kde budeme žít, zvažujeme spoustu věcí. Kromě ceny nemovitosti, její velikosti a stavu by nás mělo zajímat i okolí. Vede kolem rušná cesta? Kde jsou nejbližší zastávky městské dopravy a obchody? Jak daleko to budu mít do práce? Všechny tyto faktory hrají v našem rozhodování významnou roli. Jenže i když si vybereme byt nebo dům našich snů je ještě jedna věc, která by nás měla zajímat. Jací jsou naši sousedi? Bohužel, to zjistíme často až když je pozdě a my jsme se zabydleli.
tmavá fasáda

Můžete se trochu ztišit, sousede?

Chcete si o víkendu přispat. Sousedi jsou ale jiného názoru. Na konci týdne se pustí rázně do pořádného úklidu. A tak už od šesti slyšíte, jak nad vámi vysávají a šoupou nábytkem. Nebo se rozhodnou, že posečou trávník. Pořád lepší než cirkulárka. No jo, když ona se ta fůra dříví nemůže nařezat, když vy jste v práci.
Každý den se snažíte uspat dítě kolem půl deváté, jenže televize od vedle je puštěná na plné pecky. Budete pak rádi, když vaše ratolest konečně kolem půlnoci zavře oči. Jenže pak ho zas probudí zvuk pračky. Sousedka to má rozmyšlené, než půjde na šichtu o půl sedmé, přivstane si a ráno ho pověsí.
živý plot
Na hluk od souseda si můžete stěžovat u úřadů, jen pokud ruší noční klid. Rušení nočního klidu je přestupkem. Policie nebo přestupkový orgán pak mohou provinilci uložit pokutu. Pokud vás ale sousedi ruší přes den, nezmůžete u státních orgánů nic. Museli byste se obrátit na soud.

Obtěžování na denním pořádku

Sousedi paní Jany milují kouření na balkoně. Sotva otevře balkonové dveře, ucítí pach z cigaret. „Prádlo tu nemůžu sušit vůbec,“ říká smutně. „Okamžitě by načichlo. Moje dítě má navíc lehké astma.“
Každý vlastník by se měl zdržet toho, aby zasahoval do pozemku souseda víc než je přiměřené místním poměrům a obvyklé v daném místě. Může jít o hluk, kouř, plyn, prach, světlo, stín, otřesy nebo cokoliv dalšího. Zda vlastník zasahuje nepřiměřeně, posoudí soud.
Jenže, kdo si chce vyrobit v místě bydliště peklo tím, že sousedy požene před spravedlnost? Vždycky je lepší si nejprve s nimi promluvit a vysvětlit si, co a proč nám vadí a jestli by se s tím nedalo něco dělat. Třeba nás sousedi pochopí a svoje aktivity přesunou na čas, kdy nám to nebude vadit, nebo je alespoň omezí.