Není půjčka jako půjčka

S některým z úvěrových produktů má podle nejnovějších statistik zkušenost každý druhý Čech, klasickou půjčku tak asi není zapotřebí nijak dlouze představovat. Je produktem většiny našich bank i řady nebankovních společností. Jaké jsou však podmínky pro její schválení?

Banky jsou při schvalování úvěrů ke svým klientům poněkud přísní, o tom mimo jiné hovoří i legislativa a podmínky schválené Českou národní bankou. Na půjčku už teď nedosáhne každý, kdo o ní přijde zažádat. I z tohoto důvodu přibývá nebankovních půjček, které lákají hlavně na svou vysokou benevolentnost.

Měsíční příjmy

Měsíční příjmy/výdaje

Aby bylo možné v České republice požádat o jakýkoliv druh úvěrového produktu v bance, je zapotřebí doložit měsíční výši svých příjmů. Řada bank bere v potaz příjmy ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti nebo třeba i z pronájmu nemovitostí. Mnoho lidí však není schopno výši svých příjmů doložit a pro ně většinou žádost končí nezdarem. Není však důvod propadat beznaději, o úvěr je možné požádat i v nebankovních společnostech, které jsou ke svým žadatelům o poznání benevolentnější.

Mnoho společností v nebankovním sektoru se specializuje hlavně na rychlé typy spotřebitelských úvěrů, které pomáhají překlenout dobu do další výplaty či řešit nahodilé výdaje, na které v rodinném rozpočtu nezbývá. U nebankovních společností je však možné žádat i o hypoteční úvěry. Jeden příklad za všechny představuje hypotéka bez dokládání příjmů.

Podpis smlouvy

Podmínky při uzavírání smlouvy o úvěru

Banky jsou ke svým žadatelům ne příliš ochotní, i z tohoto důvodu neustále přibývá i počet zamítnutých žádostí. Na trhu je v současnosti přebytek likvidity a banky doslova bojují o každého nového klienta. Proti nim ovšem stojí složitá legislativa, která dává za povinnost důkladnou lustraci každého žadatele. I kdyby banky chtěly půjčit, legislativa jim to neumožní.