Komplikace nejsou vzácností

Do soukromého podnikání se u nás dnes může pustit kdokoliv. Nikdo to tu nikomu nezakazuje, ani se tu nikomu z těch, kdo o tom uvažují, nehážou klacky pod nohy. A jakmile se tedy někdo rozhodne, že bude podnikat, může se do toho pustit. Může zafinancovat vše, co je do začátků třeba, pak se pustit do díla a doufat, že se mu to vyplatí.

šest mincí

Jenže ono nejednou zůstane jenom u toho doufání. Zisky se nejednou navzdory přáním a očekáváním nedostaví, a i když se snad nějakou dobu prospívá, není nikdy jisté, že už to tak bude napořád. A tak jsou soukromí podnikatelé vlastně permanentně ohroženi finančními potížemi a někdy klidně i naprostou chudobou. Když se jim totiž přestane dařit, nenajdou nikoho, kdo by jim chybějící peníze daroval. A nejednou ani nikoho, kdo by jim aspoň nějaké půjčil.

Když se podnikatelům nevede dobře, mají to zkrátka těžké. A když to nezvládají, musí vynakládat třeba i spoustu energie i jenom na to, aby od někoho získali podnikatelskou půjčku, s jejíž pomocí by byla šance dát všechno zase do pořádku.

domek z bankovek

Jenže kdo půjčí podnikatelům, kteří nemají moc co nabídnout a kteří nevzbuzují možná ani zdaleka dostatečný dojem, že vše, co si půjčí, také vrátí? U těch si to každá finanční instituce raději důkladně rozmyslí a nejspíše je pro jistotu rovnou odmítne.

Ale každé pravidlo má svoji výjimku. A u půjček pro podnikatele je to nebankovní hypotéka bez registru. I kdyby se všechny banky rozhodly nějakého žadatele v kritické situaci odmítnout, tady se tentýž žadatel může u nebankovní společnosti pomoci dočkat. U nebankovní hypotéky stačí dát do zástavy nemovitost a tím zaručit splácení půjčených peněz, a pak už tu pomohou i lidem s nízkými příjmy a záznamy v registrech dlužníků.

A to je dobré vědět. Protože do finančních problémů se může dostat skutečně každý soukromník, a když tento ví, kde mu potom půjčí, má to vždycky snazší.