Jeseníky

Pohoří Jeseníky leží na severu Moravy . Rozkládají se na území  od olomouce , Šternberku až k Polské hranici. Hlavní město Jeseník, do roku 1947 Frývaldov, je lázeňské město proslulé Priessnitzovou léčebnou metodou.
Patří mezi nejnavštěvovanější České pohoří. Lyžaři zde mohou navštívit velké množství dokonale upravených sjezdových i běžkařských tratí. Mezi nejznámější patří Ramzová, Ostružná, Červenohorské Sedlo, Karlov pod Pradědem nebo přímo Praděd.
děti na stezce

I v létě si tyto hory zamilujete. Najdete zde stovky turistických stezek i cyklotras.  Ke koupání vybízí průzračně čistá voda v lomech, nebo velká vodní nádrž Slezská Harta.
Určitě stojí za návštěvu  hora Praděd, která je nejvyšší horou Moravy. Na vrcholu stojí 154 metrů vysoká telekomunikační věž. V restauraci na pradědu doporučuji  místní specialitu – borůvkové knedlíky.
3 kilometry od chaty Švýcárna ( jedna z nejstarších budov  Jeseníků), se můžete vydat na procházku k Vysokému Vodopádu. Jeho výška je 28 metrů a patří mezi nejvyšší u nás. Pokud vám to nestačí je možno ještě navštívit  Vodopády stříbrného potoka – Nýznerovské – , které tvoří soustava kaskád a celkově měří 14 metrů.
Ve velkých vedrech se můžete ochladit v jeskyni Na Pomezí, asi 6 kilometrů od obce Lipová Lázně. Čeká vás zde asi půl kilometrový okruh.
K vidění stojí i PETROVY KAMENY, třetí nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku. Sehrály i  velkou roli v době inkvizicí. Jelikož zde rostou vzácné rostliny, tak stezka vede jen kolem nich.
Jako poslední bych chtěla upozornit na přírodní rezervaci  REJVÍZ (největší moravské rašeliniště), která se nachází 7,5 kilometru od Zlatých Hor. Nejzajímavějsí je mechové jezírko, okolo kterého vede dřevěný chodník. Dá se zde projet i s kočárkem. V rezervaci je možné i vyzkoušet jízdu na koni.
 vodní nádrž
Jeseníky nabízejí obrovské množstí  aktivit i  v letním období. Pro pěší turisty krásné hřebenovky, pro cyklisty mnoho stezek, pro rodiny s dětmi  elektrárenská nádrž Dlouhé Stráně, kde si můžete objednat exkurzi,  Zámek Velké Losiny  a mnoho dalších, opravdu je z čeho vybírat a krajina je zde nádherná.