Napáječky pro zvířata versus misky s vodou

Přístup k vodě – bez vody se neobejde žádný živočich, voda tvoří přibližně tři čtvrtiny z celkového objemu buněk našich těl a výjimkou nejsou ani zvířata chovaná jako domácí mazlíčci. Ti potřebují zajistit v první řadě dostatek pitné, nekontaminované vody, pokud možno střední tvrdosti. Jak to vyřešit? Máte v zásadě dva způsoby, buď ji budete doplňovat v misce, nebo jim pořídíte napáječku.

napáječka

Výhody napáječek

Nelze je převrhnout – zatímco misku s vodou zvíře zvrhne velice snadno, nebo do ní šlápne, napáječka nic takového nedovolí. Je umístěna napevno a propouští tekutinu pouze skrze malý otvor.

Znečištění – kontaminace vody je nejčastějším zdrojem infekčních chorob zvířat chovaných v zajetí. Dochází k tomu velice snadno právě u misek s vodou, které jsou zasaženy spadem – zbytky krmiva, zvířecími chlupy, stelivem, zvratky, někdy i výkaly. Zvláště nebezpečné je to v situaci, kdy se o zvířata stará někdo pověřený, např. soused při vašem odjezdu na dovolenou, a kdy pečlivě vodu nemění denně.

Zajištění dostatku tekutin v horkých dnech – jestliže zvolíte optimální velikost výrobku s objemnou nádržkou, ta pokryje zásobu tekutin na delší dobu a odpadnou vám starosti s neustálým doplňováním. Ovšem i zde se voda kazí a musíte udržovat nádobku v čistotě.

Regulace teploty – napájecí box lze potáhnout speciálním obalem, který izoluje tekutinu tak, že ji chrání v létě před zahříváním a v zimě před prochladnutím a zmrznutím.

klec pro hlodavce

Cestování – přeprava zvířat je pro ně vždy stresující, i když se snažíme jim dopřát veškerý komfort. Stres způsobuje samotný pohyb ve vozidle. Eliminovat jej můžeme částečně tím, že budeme zvířátka na cestování přivykat. Při přepravě je důležitá i zásoba vody, zvláště na delší vzdálenosti. Krmení během přepravy se nedoporučuje, ovšem přístup k vodě ano. Ovšem voda v misce se snadno převrhne a tak je napáječka ideálním řešením.