Nabídka úschovny peněz

V bankách vždy neseděli bankéři. Je ale tak nějak jedno jak se těm pánům říkalo, ale spíš jde o to, co dělali a proč. V prvopočátku vlastně nabízeli lidem bezpečí. Jakousi úschovnu jejich peněz, o které se doma báli. Báli se je nechat doma samotné, když prostě nebyli doma. Začalo to krádeží. Nikdo neví, kdo a kdy přesně poprvé něco ukradl, ale jisté je, že se kradlo, krade a krást se vždycky bude. Proto se lidé začali bát o své peníze a majetek.
dřevěná truhla

Dvě možnosti ochrany

Lidé buď mohly na svých penězích sedět. Jenže, sedět na truhle je značně omezovalo. Nemohli tak vydělávat další peníze a to bylo nežádoucí. Tehdy někoho napadlo, pořídit si velkou truhlu a nabídnout lidem, že se o jejich peníze postará. Znamenalo to si získat jejich důvěru a následně ji nezklamat. To ostatně platí dodnes. Kdo by ale dělal něco zadarmo. Už tehdy tedy ten, který tuhle službu nabízel, si bral také nějaké peníze za to, že bude peníze hlídat. A tím vlastně éra bankovnictví začala. Tehdejší lidé, které tento způsob obživy napadl, vynalezli jedno z nejlepších povolání na světě.
vklad do trezoru

Na počtu záleží

Když tehdejší bankéř hlídal peníze pro jednoho, dva, tři lidi, zpočátku mu poplatky za úschovu a hlídání stačily jen na skromnou obživu. Postupem času, když lidí přibývalo, přicházeli další a další, bankéř začal z poplatků opravdu bohatnout.  A jak tak bankéř bohatl a seděl na té velké hromadě zlata, uvědomil si, že lidé, kteří mají u něj peníze uschované, potřebují jen část z uložených peněz, a to ještě nepravidelně. Napadlo ho, že bude peníze půjčovat a jak jinak, než opět za nějaký poplatek a pěkně s úrokem.

A tak vlastně banky nemají své peníze, i když se podmínky a organizace bank trochu změnila. Když si jdeme pro půjčku, půjčujeme si peníze třeba pana Vomáčky, který je má v bance uložené. Bankéř sedící na truhle zlata, mohl zpočátku půjčit jen do výše, kolik v truhle měl, nyní je to už jiné. Už tehdy to začalo být jiné, když bankéře napadlo, že kovové peníze zastoupí, ještě před vznikem papírových peněz, papírem, jakýmsi úpisem, který zlato zastoupil. Tak tahle vznikaly banky.