Když děti vyletí z hnízda

Děti rostou až neskutečně rychle, což ví každý rodič. Jeden den si je vezete celé růžové z porodnice domů, a než se nadějete, už se chystá svatba. Pokud se to povede, jsou na sebe rodiče hrdí, protože dokázali vychovat soběstačného jedince, který je připraven na život bez máminy pomoci, a otcových rad. Je to ale také trochu smutné, protože přes všechny ty hádky, bylo dítě dlouhou dobu hlavním smyslem života, a středobodem rodiny, a dům bez něj je najednou tak nějak prázdný. Co tedy s prostorem a časem, který najednou máme?

nožičky v ruce

Dětský pokoj

Ano, ačkoliv jsou děti už dávno dospělé, stejně tomu každý rodič říká dětský pokoj. V téhle místnosti četli pohádky, hledali strašidla pod postelí, a mnohdy i uklízeli bunkry z dek a peřin. Tato místnost je však náhle prázdná, zbylo jen pár fotografií v rámečcích, a nábytek. Co ale s tím? Možností je několik.

  • Nechte to tak. Někteří rodiče svým dětem zkrátka jejich pokoj nechávají v původním stavu. Když děti dorazí na návštěvu, mohou zde přespat, a mají pocit, jako by se vrátily do dětství. Pokud máte v domě dostatek místa, a skutečně další nepotřebujete, není to špatná věc.
  • Pokoj pro hosty. Taková volná místnost se může hodit jako hostinský pokoj. Zde mohou návštěvy z daleka přespat, aby si odpočinuly před zpáteční cestou, strávit u vás dovolenou, a vaše děti se stále mají kam vracet.
  • Zašívárna. Někteří lidé mají rádi prostor pro sebe, a právě v tomto se dlouhé roky omezovali kvůli svým dětem. Nyní už to však není nutné. Místo je volné, jde se na to!

starší pár

Nuda a stesk po dětech

Kolikrát jste nadávali, že ji musíte prát, vařit, žehlit, mnohdy po nich uklízet nádobí, nebo hlídat, zda dostatečně jedí. A nyní už nemáte komu nadávat, po kom uklízet. A chybí vám to, že? To je naprosto normální, a chvíli to tak bude. Pozor však, aby tento stav nepřerostl v něco horšího, jako třeba v depresi. Osamělí lidé k ní mívají sklony, což není zrovna dobré. Nyní je potřeba s volným časem naložit dle svého. Co jste celé ty roky chtěli dělat, ale nemohli? Vyrazit na dovolenou, chodit doma nazí, opít se a zpívat? Tak teď můžete. Volný čas pak vyplníte přáteli, najděte si nové koníčky, a trošku se odvažte. Život je jen jeden, a než se nadějete, veškerý čas vám seberou pro změnu vnoučata.