Jak předejít nervozitě

Zkušený cestovatel to řešit nemusí, ten podobné potíže většinou nemívá. A ten, kdo je mívá, většinou zase není a nebývá zkušeným cestovatelem.  

Proti této nervozitě se moc bojovat nedá, ale dá se zklidnit celá situace a to následovně. 

V žádném případě nenechávejte balení věcí na poslední chvíli. Podle toho, na jak dlouho jedete a kam, si napište seznam věcí. Samozřejmě, že je důležité, čím také jedete. Pokud autem, není co řešit, zastavíte kdekoli. Pokud autobusem, je zde problém, takže určitě si při ruce nechejte něco do pusy, co se nezkazí. Zeleninu, oplatky, bonbóny, nebo to co máte rádi a v autobuse to nedojde úhony. Pití v lahvi je naprostou samozřejmostí a pokud vám bývá nevolno, také tabletky. To vše si pečlivě sepisujte na papír již dlouho před odjezdem a občas se na papírek podívejte. Budete tak mít stále na vědomí, že někam jedete a tím ve vás začne ten stres zeslabovat. Mozek si na tu situaci začne zvykat, bude ji brát jako samozřejmost a nervozita by měla pominout.  

silnice na podzim

Seznam věcí na cestu upravujte dle potřeby a druhý seznam, tedy seznam věcí k pobytu samotnému také. Nebojte se toho. Možná budete vypadat divně, když bude pět krát denně koukat do seznamu, ale mozek to bude brát jinak a začne otupovat.  

koleje

Balení věcí také nenechávejte na večer před odjezdem. Jste pak ve stresu, že jste něco nevzali. Seznam věcí ukažte manželovi nebo tomu kdo s vámi jede. Najděte si na internetu rady, co s sebou. Vy ty rady asi nebudete potřebovat, ale jde o to zvyknout si na ten fakt odjezdu ze známého prostředí.  

Pokud nebudete v přímém kontaktu s kufrem ani se seznamem, je lépe si mozek na chvilku vypnout a nechat jej odpočívat. Takže na cestu nemyslete a dejte si oraz. Potom ovšem zase začněte znovu a uvidíte, že to už nebude mít takový dopad. Prostě si jen řeknete, no a co, tak jedu, přece se z toho nezblázním.