Podstata spánku aneb víte, že…

Jak už to tak bývá, zatímco v dětství byl spánek nepřítelem. Pro někoho odpolední spaní ve školce bylo utrpením. Vysvobození nastalo, když bylo možno jít „po o“. Nyní naopak pro značnou část populace je spánek zbožným přáním. Dostatečný spánek mnohdy nereálnou touhou. Je dobré mít na paměti, že v rámci možností vše jde, jen chtít a někdy pro to třeba více udělat. Argumenty typu – nestíhám, je to nemožné, nelze jít spát před půlnocí, není v silách spát více jak pět hodin denně apod. jsou vyřčeny z úst, aniž by došlo k hlubšímu zamyšlení. Uvědomění si, že si takto poškozujeme zdraví, kdy výsledkem je i špatný stav naší pleti.
postel pod oknem
 
Spánek a vzhled
 
Absence spánku se vždy projeví nezávisle na intervalu nejen na stavu lidského organismu, ale značnou měrou i na vzhledu. Však už jen viditelné projevy v podobě nevzhledných kruhů pod očima, nateklé až opuchlé oči. Vědecky je stvrzeno, že nedostatek spánku má stejný efekt jako proces stárnutí. Spánek je nejlepší kosmetikou. Jelikož ve spánku dochází k urychlení dělení buněk a kožních mechanismů, které jsou poškozeny nejen denním světlem a jinými negativními vlivy prostředí. Ve spánku kůže nejlépe regeneruje. Mimo jiné značným pozitivem je též, že tělo ve spánku téměř je bez produkce stresových hormonů. Nejlpeší noční péče o pokožku není v podobě luxusního kosmetického produktu, ale závisí na dostatku kvalitního spánku.
 
Kvalitní spánek
 
I na úkor spaní při dostatečné délce lze vnímat efekt v podobě jako při nespavosti. V takovém případě se nejedná o adekvátní potřebný spánek. V tomto směru nelze shledat efektivitu a účinnost. Zde není jakákoliv prospěšnost spánku ku kráse. K hodnotnému spánku pomůže kvalitní matrace a polštář, závěsy či žaluzie zamezující proniknutí světla, větraná místnost – případně klimatizace. Je podloženo na základě mnoha výzkumů, že kdo jde spát v dobrém rozpoložení, kdo je spokojený, pak má i kvalitnější spánek. Je ideální případné neodkladné starosti řešit ještě před spánkem.
 bílý budík
Optimální délka spánku 
 
Nelze striktně vytyčit počet hodin spánku. Všeobecně se považuje osm hodin jako příhodná doba spánku. Nemusí tomu tak však být u každého dospělého jedince. Za nejvhodnější časový interval ohledně spánku lze považovat rozmezí sedm až devět hodin. Naopak dlouhodobé vyspávání z pohledu odborníků není prospěšné, může i škodit. Ideální je chodit spát i vstávat přiměřeně ve stejný čas, což platí jak pro všední dny tak i o víkendech.